- Umowa spółki z o.o. (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) – wstęp
- Umowa spółki z o.o. – akt notarialny i przepisy ogólne
- Lista wspólników
- Przedmiot działalności
- Organy Spółki
- Zgromadzenie wspólników
- Zarząd spółki
- Rada nadzorcza
- Kapitał spółki
- Gospodarka spółki
- Podział zysku
- Rozwiązanie i likwidacja
- Przepisy końcowe
- Wzór umowy spółki z o.o. (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością)
Umowa spółki musi także przewidywać w jaki sposób ma nastąpić jej rozwiązanie lub likwidacja. Nie zawsze jest to wynikiem niepowodzenia działalności spółki. W wielu przypadkach wspólnicy powołują spółkę na czas nieokreślony jednak ze świadomością tego, że podejmą oni w przyszłości decyzję o rozwiązaniu i likwidacji spółki.
Rozwiązanie spółki może nastąpić zgodnie z art. 21 k.s.h na mocy orzeczenia sądu rejestrowego. Sąd taki może działać z urzędu w wypadku kiedy:
- nie zawarto umowy spółki,
- przedmiot działalności spółki określony w statucie lub umowie spółki jest sprzeczny z prawem,
- zawiązanie spółki zostało dokonane przez osoby, które w trakcie zawierania spółki nie miały zdolności do czynności prawnych,
- umowa lub statut są wadliwe prawnie ze względu na brak postanowień o przedmiocie działalności, formie spółki, kapitale zakładowym lub o wkładach.
W umowie używamy stwierdzenia “w przypadkach prawem przewidzianych”. Jest wiele powodów dla którego spółka może zostać rozwiązana. Nas najbardziej w tym momencie interesują te określone w Kodeksie Spółek Handlowych. Dotyczy to sytuacji opisanych w przepisach art. 21 k.s.h. oraz w art. 270 i 271 k.s.h.
Sytuacje opisane w art 21 k.s.h. to:
- nie zawarto umowy spółki,
- określony w umowie albo statucie przedmiot działalności spółki jest sprzeczny z prawem,
- umowa albo statut spółki nie zawiera postanowień dotyczących firmy, przedmiotu działalności spółki, kapitału zakładowego lub wkładów;
- wszystkie osoby zawierające umowę spółki albo podpisujące statut nie miały zdolności do czynności prawnych w chwili ich dokonywania.
W przepisie tym są określone przesłanki zarówno formalne jak i materialne. Pomimo że wszelkie formalne aspekty umowy zostały spełnione umowa sprzeczna z prawem nadal stanowi podstawę do likwidacji i rozwiązania spółki.
Przepisy art. 270 i 271 k.s.h. to pierwsze przepisy z działu rozwiązanie i likwidacja spółki kodeksu. Art. 270 przewiduje standardowe przyczyny rozwiązania spółki natomiast art. 271 określa przyczyny, które powodują sądowe rozwiązanie spółki.
Do przyczyn standardowych możemy zaliczyć:
- przyczyny przewidziane w umowie spółki,
- uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza,
- w przypadku spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, również uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki opatrzona przez wszystkich wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP,
- ogłoszenie upadłości spółki;
- inne przyczyny przewidziane prawem.
Warto zwrócić uwagę, że ustawa sama definiuje, że powodem likwidacji i rozwiązania spółki mogą być inne przyczyny przewidziane prawem. Więc katalog ten nie jest zamknięty oraz nie musi się znajdować w samej ustawie Kodeks Spółek Handlowych.
Art 271 k.s.h. określa, że sąd może wyrokiem orzec rozwiązanie spółki w przypadku:
- na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki,
- na żądanie oznaczonego w odrębnej ustawie organu państwowego, jeżeli działalność spółki naruszająca prawo zagraża interesowi publicznemu.
Oznacza to, że sądowe rozwiązanie spółki może nastąpić także z urzędu w przypadku kiedy działalność spółki naruszająca prawo zagraża interesowi społecznemu. jest to dosyć specyficzny przypadek który wymaga spełniania obu warunków równoczesnie.
§ 17
Rozwiązanie i likwidacja
- Rozwiązanie spółki może nastąpić w przypadkach prawem przewidzianych, a ponadto w drodze potwierdzonej protokołem notarialnym pod rygorem nieważności, uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki.
- Rozwiązanie Spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji.
- Likwidatorami są członkowie Zarządu, chyba że umowa Spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej.
- Majątek pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli zostanie podzielony pomiędzy wspólników. Wspólnicy mogą postanowić, że podział majątku nastąpi w naturze.
- Likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodatkiem “w likwidacji”.
- Z chwilą otwarcia likwidacji tracą uprawnienia prokurenci.